Terminas buitinis kondicionierius gali sukelti įsivaizdavimą, jog tai yra įrenginys, skirtas naudojimui tik name, bute, kotedže ar kito tipo gyvenamosiose patalpose. Tačiau toks kategorijos pavadinimas iš tiesų priskirtas ne pramoninio arba ne komercinio tipo – o mažesnio ir vidutinio galingumo įrangai, kuri dažniausiai naudojama namų ūkiuose. Raktinis žodis yra dažniausiai, kadangi tinkamai pasirinkus ją nesunku pritaikyti ir verslo poreikiams.
Šiame straipsnyje mes apžvelgsime tai, kas yra buitiniai kondicionieriai, koks jų išskirtinumas, kaip jie veikia, kokia jų priežiūra ir ne tik. Tikimės, kad ši informacija padės rasti idealų variantą savo namų ūkiui ar verslo erdvei.
Buitinių kondicionierių išskirtinumas
Buitiniai kondicionieriai gaminami ir komponuojami taip, kad atitiktų kuo daugiau vartotojų poreikių. Vidutiniam namui ar butui šildyti bei vėsinti paprastai reikia ne tiek daug galios, kaip verslo objektui, biurų blokui ar net gamybos patalpai, todėl jie yra, palyginti, mažesnio galingumo nei pramoniniai/komerciniai sprendimai. Tačiau tos galios bei našumo užtenka, kad įrenginys galėtų patenkinti vieno kambario ar net kelių zonų poreikius.
Tarp buitinių kondicionierių daugiausiai rasite ir mobilius, ir nešiojamus įrenginius. Juos neretai sutiksime garažuose, rūsiuose, palėpėse, sandėliukuose ar net namuose, kur natūraliomis sąlygomis oras labai įkaista ar atvėsta bei reikia pagalbos reguliuojant temperatūrą. Toks pat funkcionalumas labai praverčia ir prekybos salėms, darbo kabinetams, klientų priėmimo salėms ar kito pobūdžio verslo patalpoms, kur reikia pagalbos sukuriant geresnes sąlygas būti, dirbti, pailsėti.
Jeigu kalbėsime apie sieninius buitinius kondicionierius, tai jų vidiniai blokai iš kitų dažnai išsiskiria gražesne estetika. Žvilgsniui malonesnes linijos, ergonomiškumas bei moderni išvaizda leidžia įrangai nekristi į akis bei dėl to lengviau išlaikyti vientisą interjero vaizdą.
Tarp buitinių kondicionierių paprastai yra: sieniniai, Split ir Multi – Split įrenginiai, grindiniai, mobilūs (nešiojami), lubiniai ir langiniai. Konkrečių išskirtinumų dar galima rasti ir lyginant šiuos tipus tarpusavyje, tačiau bendrąja prasme buitinė kondicionavimo sistema leis efektyviai oru vėsinti ar šildyti mažo bei vidutinio dydžio patalpas.
Buitinių kondicionierių veikimo procesas
Žinant, koks yra jūsų turimos įrangos veikimo principas ne tik lengviau suvokti jos naudą, tačiau ir suprasti galimas kai kurių problemų kilmes bei rasti sprendimus, padedančius prailginti įrangos tarnavimo laiką.
Šilumos siurblio oras – oras (arba oro kondicionieriaus) veikimo principas
Šilumos siurbliai oras-oras veikia paimdami šilumą iš lauko oro ir pernešdami ją į patalpas. Atvirkštiniu būdu įjungta įranga patalpų orą gali vėsinti. Tokį įrenginį sudaro vidinis bei išorinis blokas.
Rezultatas pasiekiamas įdarbinant šaldymo ciklą, kurio metu suspaudžiamas ir išplečiamas freonas, taip perduodant šiluminę energiją per jį. Lauko orui praeinant pro garintuvo spiralę, freonas (esantis vamzdeliuose) sugeria šilumą ir virsta garais. Tuomet garai suspaudžiami, padidėja jų temperatūra ir pagaminta šiluma atiduodama į patalpų orą per kondensatoriaus ritę.
Monoblokų ypatumai
Monobloko veikimo principas yra toks pats, kaip ir įprastos oras – vanduo sistemos, tik jį sudaro vienas blokas. Jo korpuse telpa įprasto šilumos siurblio vidinio bei išorinių blokų sistemos. Jie taupo vietą, tačiau ne visose patalpose tai yra tinkamas sprendimas, ypač, jeigu vėsinimo ar šildymo reikia keliose zonose.
Mobilių kondicionierių ypatumai
Mobilūs kondicionieriai neturi išorinio bloko. Tai yra vientisas įrenginys, kurio viduje yra ir šaltnešis, ir ventiliatorius, ir visa valdymo elektronika. Tačiau karštas arba vėsus oras pašalinamas per specialią žarną, kuri nutiesiama nuo įrenginio į lauką.
Split ir Mult – Split sistemų ypatumai
Split tipo sistemas sudaro vienas išorinis ir vienas vidinis blokas. Tai yra ergonomiškas, praktiškas ir dažniausiai sutinkamas kondicionierių tipas.
Multi-Split tipo sistemos esmė yra ta, kad gamintojas suteikia galimybę prijungti 2 ar daugiau vidinių įrenginių prie vieno išorinio bloko. Tai leidžia visiškai individualiai reguliuoti mikroklimatą skirtingose patalpose.
Tiek Split, tiek Multi-Split sistemos užtikrina energiją taupantį vėsinimą ir šildymą, be to, galima rinktis įvairias vidaus įrenginių konstrukcijas, įskaitant sieninius, lubinius kasetinius ir kanalinius agregatus.
Kuo ypatingi grindiniai kondicionieriai?
Grindinių kondicionierių vidiniai blokai statomi žemai. Dažniausiai jie tvirtinami ant sienos, maždaug 10 cm nuo grindų. Bene didžiausias jų privalumas – oro jie išpūsti gali per viršų arba apačią. Kadangi vidinis blokas turi kelias angas oro išpūtimui, tai sumažina poreikį energijai, reikalingai mikroklimato valdymui. Ką tai reiškia jums? Ogi tokį pat ar net didesnį komfortą bei mažesnes išlaidas kiekvieno mėnesio gale!
Kuris buitinis kondicionieriaus tipas bus geriausias man?
Tinkamo oro kondicionieriaus tipo pasirinkimas priklauso nuo įvairių dalykų. Įtakos turėti gali patalpos dydis, montavimui pasirinkta vieta, biudžetas (kaina) ir asmeniniai lūkesčiai.
Mažesnėse buitinėse patalpose gali būti patogu naudoti mobilius arba langinius oro kondicionierius.
Didesniuose namų ūkiuose atsiliepimai geriausi apie Split bei Multi-Split sistemų našumą. Mažesnėse patalpose geriau tikti gali mobilūs kondicionieriai. Kiekvienas turi savų pliusų, kuriuos reikėtų įvertinti.
Buitinių kondicionierių priežiūra
Buitiniams kondicionieriams, kaip ir kitai šio tipo technikai, gali būti reikalingas remontas ir visada būtina atsakinga priežiūra/aptarnavimas. Freono pildymas (retu atveju), filtrų valymas, išorinio ir vidinio bloko valymas bei kiti darbai turėtų būti atliekami reguliariai, jeigu norisi geriausio įmanomo vėsinimo ar šildymo bei ilgalaikės naudos su mažiausiomis sąnaudomis.
Visų pirmiausia reikėtų pradėti nuo filtrų. Jie yra atsakingi už tai, kad į patalpą patektų švarus oras be kenksmingų dalelių. Kadangi tas daleles surenka, filtrai per laiką užsikemša bei apsineša. Užsikimšęs filtras mažina oro srautą ir taip didina apkrovą, kurią patiria jūsų kondicionierius. Ekspertų teigimu, per retas filtrų valymas gali padidinti įrenginio elektros sąnaudas iki 15 %. Vienų įrenginių filtrai yra keičiami, kitų – plaunami. Juos dažniausiai rekomenduojama valyti maždaug kartą per metus.
Išorinis blokas, kadangi stovi lauke – gauna dėmesio iš lietaus, sniego, purvo, dulkių ir ne tik. Visa tai gali ilgainiui pakenkti įrangai, jeigu ji tinkamai neprižiūrima. Galima įrengti stogelį, kuris gali apsaugoti svarbius išorinio bloko mechanizmus nuo pažeidimų ir įtampos. Tačiau taip pat reikėtų jį periodiškai nuvalyti nuo dulkių ir purvo bei nuvalyti sniegą, atitirpdyti ledą.
Paprasčiausia šiam darbui kviesti profesionalius meistrus, kurie atliks garantinį aptarnavimą arba, jeigu jo laikas pasibaigęs, profesionalią apžiūrą. Jos metu meistras:
- Patikrins freono lygį ir jį papildys (jei reikia);
- Esant freono nuotėkiui, jį pašalins;
- Patikrins visos sistemos elektroniką;
- Patikrins visų pagrindinių komponentų funkcionavimą;
- Patikrins termostato ir kitų komponentų tikslumą.
Buitinių kondicionierių gamintojai
Sanlėjos atstovaujami HTW, Airwell bei Cooper&Hunter yra turbūt vieni geriausiai žinomų ir populiariausių buitinių kondicionierių gamintojai. Jų siūlomi, būtent buitinio tipo oro kondicionieriai, šilumos siurbliai gali pasiūlyti efektyvų vėsinimą ar šildymą nedidelių butų, vidutinio dydžio loftų ar kotedžų bei net nuosavų namų šeimininkams. Oro kondicionieriai ar šilumos siurbliai HTW, Airwell bei Cooper&Hunter taip pat savo vietą gali rasti biure ar parduotuvės patalpose ir ne tik.
Norite patarimo dėl to, kurį variantą rinktis? Pagalbą bei atsakymus į klausimus mielai suteiks ir Sanlėjos klientų aptarnavimo specialistai, į kuriuos galite kreiptis telefonais +370 630 33222 ir +370 690 00002 bei el. paštu – info@sanleja.lt.