Ieškantiems efektyvaus šildymo sprendimo namams tikrai bus aktualūs šilumos siurbliai. Ko gero daugiausiai dilemų kyla renkantis tarp oras – oras bei oras – vanduo sistemų. Nors abu gali gerokai padidinti komfortą bet kuriuose namuose, yra tam tikri esminiai techniniai bei panaudojimo galimybių skirtumai, apie kuriuos verta žinoti, jeigu norite pasirinkti geriausią.
Šiame straipsnyje apžvelgsime kuo ypatingi abu techniniai sprendimai bei kokie yra pagrindiniai jų skirtumai.
Oras – oras bei oras – vanduo sistemų veikimo principai
Šilumos siurbliai oras – oras dar yra vadinami tiesiog oro kondicionieriais. Jie šilumą labiau ne gamina, o perneša iš lauko į vidų. Kadangi net šaltame ore yra energijos, naudojantis termodinaminiais principais tą energiją galima pernešti iš vienos terpės į kitą. Pašildytas lauko oras išpučiamas per kondicionieriaus vidinius blokus, dažniausiai montuojamus ant sienų. Įjungus sistemą ir šį ciklą paleidus atvirkštine tvarka (tai gali visi įrenginiai), į vidų pateks nebe šiltas, o vėsus oras. Dėl to oras – oras sistemos gali ne tik šildyti, bet ir vėsinti. Čia šiluminė energija pernešama iš oro lauke, į orą viduje.
Oras – vanduo sistemoje šiluminė energija iš lauko oro perduodama į vandenį arba šilumokaitį, kuris teka grindimis ar radiatoriais. Be to, šilumos siurbliai oras – vanduo taip pat gali paruošti ir karštą vandenį, kurį naudojame buityje.
Pagrindiniai skirtumai tarp oras – oras ir oras – vanduo sistemų
Kadangi jau išsiaiškinome, kokie yra oras – oras bei oras – vanduo šilumos siurblių veikimo principai, dabar būtų gerai apžvelgti pagrindinius jų skirtumus bei ypatumus.
Kaštai ir išlaidos
Šis dalykas vaidins tikrai svarbų vaidmenį kiekvieno pirkėjo svarstymuose. Šilumos siurblys oras – oras paprastai pasižymi kiek mažesne pradine kaina, tačiau jo efektyvumas nebūtinai bus toks aukštas, kaip šilumos siurblio oras – vanduo. Ilgalaikis efektyvumas gali „atsverti“ didesnes išlaidas, jeigu tinkamai pasirinksite, nepaisant sudėtingesnio įrengimo bei didesnių pradinių išlaidų.
Šildymo ar vėsinimo galimybės
Turbūt pagrindinis šilumos siurblių oras – vanduo ir oras – oras skirtumas yra jų pasiūlomos galimybės šildytis bei vėsintis. Šilumos siurbliai oras-oras daugiau orientuoti į zonos ar konkrečios erdvės šildymą bei vėsinimą. Kita vertus, šilumos siurbliai oras-vanduo perduoda šilumą į vandens sistemą, kuri vėliau šilumą paskirsto po visą tinklą, nebent jūs patys daug dėmesio skiriate reguliavimui. Mažesniems namų ūkiams paprastai dažniau tinka oras – oras sistema, o dideliems namams arba jau turintiems radiatorius bei darantiems renovaciją – oras – vanduo.
Pritaikymo erdvės
Kadangi oras – oras sistemai nereikia daug papildomos įrangos, ją dažnai sutiksime ne tik nuosavuose būstuose, bet ir apgyvendinimo patalpose, biuruose bei komercinėse erdvėse. Na, o oras – vanduo sistemai reikia radiatorių arba grindinio šildymo, todėl jis dažniausiai atsiranda tik gyvenamosios paskirties objektuose.
Efektyvumas
Tai – labai svarbus, tačiau be galo individualus parametras, kuris priklauso nuo gamintojo bei įrangos modelio. Bendrai galima pasakyti, kad tiek vieno tiek kito tipo įrenginio veikimas gali būti labai aukšto našumo, todėl reikėtų lyginti atskirus variantus bei jų SEER ir SCOP koeficientus.
Realybė, kai šilumos siurblys atsiranda jūsų buityje
Šilumos siurbliai oras – vanduo ir oras – oras yra efektyvus sprendimas jūsų namų ūkio aprūpinimui šiluma ar vėsa. Tačiau tai, ką matote „ant popieriaus“ yra tik viena medalio pusė. Daug kam labai aktualu tai, kokia yra realybė eksploatuojant ir turint tokį įrenginį namuose. Kuris iš jų yra sudėtingiau prižiūrimas? Kuris reikalauja keisti įpročius ar atima erdvės?
Ar tokie įrenginiai yra triukšmingi?
Tokio įrenginio veikimas tikrai gali būti girdimas, tačiau, jeigu įsirengėte oras – vanduo sistemą ir ji yra rūsyje, sandėlyje ar sanitariniame mazge, o jūs – už kelių sienų, jo tikrai neturėtų girdėtis. Štai, vieno iš tarp Sanlėjos klientų populiaresnių C&H Split tipo modelio sprendimų garso slėgis, kurį skleis vidinis blokas – vos 29 dB(A). Tai yra tyliau nei šnabždesys į ausį, tad problemos tikrai neturėtų būti.
Su oras – oras sistemų blokais taip pat problemos kilti neturėtų. C&H CHML-S09FTXE-NG-IN vidinio bloko garsumas – 38 dB(A). Neigiamo pokyčio savo gyvenimo kokybei pajusti neturėtumėte. Nepamirškite, kad visada galite įjungti ir švelnų, tylų režimą poilsio metu.
Kiek trunka įrengimas?
Viskas priklauso nuo jūsų pasirinkto sprendimo bei inžinerinių galimybių. Su oras – oras sistema paprastai viskas parengiama per 1 – 2 darbo dienas. Su oras – vanduo sistema viskas gali trukti kiek ilgiau, tačiau ne ilgiau nei kelios darbo dienos.
Kiek vietos užima įrenginys?
Tai priklauso nuo modelio, tačiau galima pasirinkti konfigūracijas ir sprendimus, kuriems reikėtų kuo mažiau erdvės arba, kurie, pvz., būtų montuojami ant sienos, ar ant grindų, prie lubų ir panašiai.